W ostatnich latach na polskich ulicach możemy zauważyć coraz więcej osób poruszających się na rowerach miejskich. Jest to idealny typ roweru, dla tych wszystkich osób, które chcą go używać w trybie amatorskim i codziennym, na terenie miejskim.


Co warto wiedzieć o rowerach miejskich?


Rowery miejskie są specjalnie przystosowane do tego, aby poruszać się głównie po drogach asfaltowych. Mają one specjalną konstrukcję ramy, dzięki czemu możemy przybrać wyprostowaną pozycję. Taka pozycja jest najwygodniejsza do jazdy w mieście, bo pozwala nam widzieć wszystko, co jest potrzebne w około. Bardzo dobrze widzimy więc światła stojąc na skrzyżowaniu, znaki drogowe i wszystkie drogi. Cechą charakterystyczną rowerów miejskich jest także obniżona rama, przez co są one wygodne do wsiadania i wysiadania. Warto zauważyć, że użytkowanie rowerów miejskich polega na pokonywaniu krótkich dystansów oraz częstym zatrzymywaniu się, podpieraniu rowerów i przypinaniu rowerów to stojaków. Owa niska rama jest więc bardzo wygodna, wtedy gdy potrzebujemy się zatrzymać na przykład na światłach. Dodatkowo mając taką ramę panie mogą na rowerze jeździć w spódnicy czy w sukience. Rowery miejskie mają także kilka innych charakterystycznych cech. Mają wbudowane oświetlenie zarówno tylne jak i przednie a mechanizm jego zasilania ukryty jest w piaście. Ma to znaczenie nie tylko wizualne, bo dzięki takiemu położeniu jazda nie wymaga większego wkładu w pracy, jak to było przy tradycyjnych rowerach z dynamem. W rowerach miejskich zadbano także o to, aby zabudować mechanizm łańcucha. Są tam także 7 punktowe przerzutki a biegi można zmieniać również na postoju. Przednie i tylnie koła posiadają stabilne błotniki, dzięki czemu bez przeszkód można jeździć także w deszczową pogodę. Ponadto w rowerze miejskim można wykorzystać przestrzeń bagażową zarówno z tyłu jak i z przodu, gdzie często wiesza się mały koszyk na zakupy. W wielu modelach rowerów kierownica posiada mechanizm regulowania wysokości.


Na jakie jeszcze cechy warto zwrócić uwagę kupując rower miejski?


Kupując miejski rower trzeba sprawdzić także czy ma on szerokie i miękkie siedzisko. Powinno ono także mieć łatwy mechanizm regulacji. Część rowerów ma także podwójny system hamowania, nie tylko w przednich rączkach ale także w formie hamulca nożnego. Rowery miejskie mają też oczywiście specjalnie przystosowane opony, które nadają się do dróg typowych dla polskich miast. Wybierając rower należy też zwrócić uwagę na średnicę kół oraz ciężar roweru. Gdy dana osoba wie, że będzie często przenosić rower na przykład do piwnicy, powinna wybrać model nieco lżejszy. Takie modele występują wtedy, gdy w przednim kole zrezygnowano z umieszczenia amortyzacji.

Tekst został przygotowany przez sklep rowerowy isport.pl.