Co może być przyczyną niewydajnej produkcji w zakładzie?

Branża produkcyjna staje się coraz bardziej konkurencyjna ze względu na postępującą robotyzację, a tym samym rosnącą konkurencję na rynku. Nie wszystkie zakłady są jednak pionierami nowych technologii – ogromna część z nich wciąż zmaga się z licznymi problemami, wśród których prym wiedzie niedostateczna wydajność produkcji i powiązane z nią niedogodności. Co jednak może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Ciągłe awarie? Każdy przestój to koszty!
W zakładach produkcyjnych awarie zdarzają się od czasu do czasu i w wielu przypadkach nie można ich przewidzieć. W ogromnej większości sytuacji można im jednak zapobiegać, i to nie tylko przez regularną konserwację maszyn – choć to oczywiście jest absolutną podstawą bezpiecznej pracy przy liniach produkcyjnych.

Aby zapobiegać usterkom, a tym samym stratom wynikającym z przestojów i wstrzymania produkcji, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie samych linii produkcyjnych. Wykorzystanie w nich przestarzałych, niepoprawnie serwisowanych maszyn z pewnością spowoduje, że serwisanci będą częstymi gośćmi na terenie zakładu. Źródłem przestojów może być także nadmiernie obciążona lub skonstruowana instalacja elektryczna, jak również nadmierny pobór mocy biernej.

Powolne procesy źródłem strat materialnych

Z czasem nawet najnowocześniejsze procesy tracą na wartości i ustępują miejsca swoim skuteczniejszym i lepiej zoptymalizowanym następcom. Trzymanie się niegdyś stworzonych wytycznych po latach lub nawet miesiącach może się zatem okazać źródłem istotnych strat. Niemałe problemy z wydajnością mogą spowodować także procesy, które od początku posiadały istotne wady, które z czasem zaczęły mieć odzwierciedlenie w wynikach firmy.

Określenie zakresu problemów oraz ich źródła nie jest jednak łatwym zadaniem – w każdej firmie będzie ono bowiem wyglądało trochę inaczej. Do najczęściej spotykanych uchybień w branży produkcyjnej należą jednak:

  • Przestarzałe maszyny lub niewielki stopień robotyzacji procesów, który można poprawić dzięki budowie maszyn przemysłowych.
  • Brak systemów do planowania produkcji i innych nowoczesnych narzędzi umożliwiających bieżące monitorowanie postępów wytwarzania towarów.
  • Wykorzystywanie nieodpowiednich technologii lub nadmierne użycie ludzkiej siły roboczej w celu wykonywania powtarzalnych, możliwych do zautomatyzowania czynności.

Jak podnieść wydajność produkcji? Zapytaj Salwis!

Zbyt niska wydajność produkcji jest problemem także w Twoim zakładzie? Nie musisz wiedzieć, jak temu zaradzić – pozwól ekspertom Salwis rozwiązać Twoje problemy! Firma ta oferuje kompleksową analizę niedociągnięć w procesach produkcyjnych oraz wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą Twojemu zakładowi osiągać jeszcze lepsze zyski. Sprawdź: https://salwis.pl/