Jest bardzo specyficznym urządzeniem grzewczym – pompa ciepła. Należy wiedzieć, że ona sama nie wytwarza ciepła, lecz wyłącznie pobiera je z otoczenia i przekształca w użyteczną dla nas postać. Wtedy to przekazuje je do instalacji c. o. albo ciepłej wody użytkowej (c. w.u.). Jednak do działania potrzebuje prądu. A warto uświadomić potencjalnemu inwestorowi podstawowe różnice jakie występują pomiędzy pompami ciepła a kotłami grzewczymi.

Warto wiedzieć, że zarówno pompa ciepła jak i kocioł ogrzewają budynek, jednak robią to w zupełnie inny sposób. Pompa ciepła należy też dodać jest urządzeniem znacznie bardziej uniwersalnym w porównaniu do kotła.

Rozwińmy tą specyfikę działania pompy ciepła w takich oto punktach:
1). Po pierwsze, pompa ciepła większość oddawanego ciepła czerpie z otoczenia domu – gruntu, wody lub powietrza (ewentualnie z powietrza wewnętrznego). Nazywa się je źródłem dolnym. Ich temperatura ma pierwszorzędne znaczenie. Im jest wyższa, tym lepiej. Rośnie wtedy sprawność pompy (wyrażona współczynnikiem COP). Dlatego też w zasadzie źródło dolne jest ważniejsze niż sama pompa. Wiedzmy, że nawet najlepsze urządzenie nie będzie pracować dobrze ze z byt małym lub zbyt chłodnym źródłem dolnym. Z drugiej jednak strony, zupełnie przeciętna pompa osiągnie bardzo dobre rezultaty mając do dyspozycji dobre (możliwie ciepłe i duże) źródło dolne.
2). Po drugie, dla działania pompy bardzo duże znaczenie ma temperatura wody w instalacji grzewczej, którą w tym przypadku nazywa się źródłem górnym. Im ma ono niższą temperaturę, tym lepiej. Przy czym, dla pompy różnica zaledwie kilku stopni Celsjusza jest ogromna. Pamiętajmy, że żadne inne urządzenie grzewcze nie jest pod tym względem porównywalne.
3). Po trzecie, pompa ciepła musi wykonać pracę polegającą na wymuszeniu przepływu ciepła od ciała chłodniejszego (otoczenie domu) do cieplejszego (jego wnętrze). To idealnie odwrotnie niż naturalny przepływ ciepła. Dlatego właśnie potrzebna jest sprężarka i naprzemiennie sprężanie i rozprężanie gazu (czynnika roboczego) we wnętrzu urządzenia. To ona jest głównym elementem zużywającym prąd. Co bardzo istotne, pompa musi wykonać tym większą pracę, im większa jest różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym i górnym. Spada wtedy nie tylko jej sprawność, ale i oddawana moc grzewcza. To tak jakby pompa do wody musiała ją tłoczyć na większą wysokość. Dlatego parametry pompy ciepła (przede wszystkim moc i COP) zawsze należy rozpatrywać uwzględniając temperaturę źródła dolnego i górnego. Bowiem inaczej to tylko bezwartościowe dane dla naiwnych klientów.

santier.pl

Więcej o pompach ciepła przeczytasz stronie Santier Kraków